Programiści są poszukiwanymi na rynku pracy specjalistami nie tylko przez firmy informatyczne, ale przez wiele innych przedsiębiorstw produkcyjnych i usługowych. Komisja Europejska alarmuje, że do 2020 roku zabraknie 900 tys. specjalistów w tej dziedzinie.
Wielkimi krokami zbliża się Europejski Tydzień Kodowania (15 – 23 października 2016 r.)
W ciągu 7 dni tysiące osób będzie stawiać pierwsze kroki w świecie kodowania. Dołącz do nich i rozpocznij swoją przygodę z programowaniem.
Z nauką programowania jest jak z nauką języka obcego. Opanowujemy podstawy i odkrywamy, że możemy się porozumieć z innymi, uczymy się zaawansowanych zwrotów i czujemy, że mamy wpływ na nasze otoczenie. Ucząc się kodowania poznajemy język maszyn i technologii, którą się posługują. Stajemy się aktywnymi twórcami i dostajemy narzędzia do zmieniania świata.
Nauka pisania programów to gimnastyka dla mózgu. Pozwala wypracować umiejętność efektywnego myślenia o rzeczach niezwiązanych z informatyką.
– Bill Gates
Wykłady prowadzone będą przez wielu specjalistów, m.in. z uczelni informatycznych oraz ze stowarzyszenia Mistrzowie Kodowania, będą transmitowane przez Internet. Dla najmłodszych specjaliści przygotowali zabawy logiczne.
Zapraszamy uczniów klas od III SP do VI SP.
Termin: 19 października 2016 r. godzina 1100 – 1200
Temat: Zakoduj Twojego pierwszego robota
Liczba miejsc: 20 (pierwszeństwo mają uczniowie uczęszczający na kółko informatyczne)
Podczas lekcji dzieci zbudują i zaprogramują konstrukcję z klocków LEGO – model wahadłowca kosmicznego. Konstrukcja pozwoli uczestnikom kursu wcielić się w rolę pilota przemierzającego przestrzeń kosmiczną. Symulator posiada obracającą się taśmę na której narysowane są niebezpieczne dla statku obiekty. Zadaniem pilota będzie uniknięcie kolizji z nadlatującą asteroidą lub groźnym odpadkiem kosmicznym. Specjalne drążki skonstruowano aby z łatwością decydować o prędkości obracania się taśmy oraz dowolnie zmieniać położenie orbitera. Zajęcia stwarzają możliwość rozmowy o historii misji wahadłowców oraz o niebezpieczeństwach związanych z wysyłaniem ich w kosmos.
Termin: 19 października 2016 r. godzina 1300 – 1345
Temat: Zaprogramuj się na dobrą zabawę
Liczba miejsc: 20 (pierwszeństwo mają uczniowie uczęszczający na kółko informatyczne)
Programować może każdy, programować można wszędzie. Podczas zajęć pokażemy, w jaki sposób można rozpocząć swoją przygodę z programowaniem bez użycia sprzętu. Dzieci zostaną zaangażowane w cykl zabaw logicznych.
ABY WZIĄĆ UDZIAŁ NIE TRZEBA UMIEĆ PROGRAMOWAĆ. WYSTARCZY CHĘĆ DO NAUKI!
zapisy u P. D. Rychlickiego