W dniu 12 czerwca 2023r. rozpoczęła się trzydniowa wycieczka klas V, VI, VII do Krakowa i okolic. Wycieczka została dofinansowana z programu Poznaj Polskę.
Pierwszego dnia zwiedziliśmy najstarszą w Polsce Kopalnię Soli w Bochni. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od zjazdu pod ziemię ciemnym, wilgotnym szybem Campi. Zjazd windą na głębokość 212 m zrobiła na niektórych duże wrażenie. Tuż po zjeździe pod ziemię, na uczestników wycieczki czekała kolejka, która przemierzała kilometrową trasę pomiędzy szybami Campi i Sutoris. Kolejka jechała dość szybko, ale po drodze można było zobaczyć wiele zabytków, postaci i ciekawych, zagadkowych miejsc. Dzięki projekcji multimedialnej trasy turystycznej zwiedzanie kopalni ma charakter podróży w czasie. Kolejną atrakcją była przeprawa łodzią. Zwiedzanie kopalni zakończyło się pobytem w komorze Ważyn, która znajduje się na poziomie VI „Sienkiewicz”, 250 m pod ziemią. Miejsce to pozwoliło uczestnikom na zrelaksowanie się, zakup pamiątek i zjedzenie smacznego obiadu. Następnie udaliśmy się do Parku Wodnego w Krakowie, który kusi wieloma atrakcjami, chłopcy nie odpuścili żadnej z nich. Aktywnie spędzony I dzień zakończyliśmy zakwaterowaniem w hotelu.
Drugiego dnia przemieszczaliśmy się po Krakowie tramwajem, który jak się okazało również był atrakcją dla uczniów. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od modlitwy w kościele Mariackim. Następnie z Przewodnikiem pokonaliśmy Trasę Królewską, która obejmowała: ulicę Floriańską wraz ze słynnym Barbakanem, Kościół św. Franciszka, rynek Starego Miasta, Sukiennice, Ratusz, pomnik Adama Mickiewicza, budynek Uniwersytetu Jagiellońskiego. Następnie udaliśmy się na Wawel. Dziedziniec zamkowy zrobił na nas duże wrażenie. Zwiedziliśmy Skarbiec, oraz spacerowaliśmy po fortyfikacjach. Zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie przy ziejącym ogniem smokiem wawelskim. Dowiedzieliśmy się także więcej o Janie Pawle II oraz o krakowskich gołębiach. Po zakończeniu zwiedzania z Przewodnikiem poszliśmy zjeść obiad, a następnie chwilę odpocząć nad Wisłę. Po ponownym nabraniu sił zdobyliśmy Kopiec Kościuszki i tak minął dzień drugi.
Ostatni dzień rozpoczęliśmy od zwiedzania Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Mogliśmy stanąć na ogromnej scenie oraz zobaczyć garderoby i loże. Następnie udaliśmy się do krakowskiego ZOO gdzie mogliśmy zobaczyć niespotykane na co dzień zwierzęta i ptaki. Przemierzając alejki ogrodu, oglądaliśmy z bliska zwierzęta: min. żyrafy i zebry, które zgodnie spacerowały po wybiegu, olbrzymie słonie, małpy, lamy, lwy oraz małe pingwinki. Ostatnim punktem wycieczki było Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, gdzie zatrzymaliśmy się i wspólnie odmówiliśmy Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Następnie rozpoczęliśmy drogę powrotną i zajechaliśmy na posiłek do McDonald ’a. W autobusie panowała miła i pozytywna atmosfera oraz każdemu dopisywał dobry humor.
Dziękujemy naszej organizatorce wycieczki Pani Anecie Wronowskiej oraz opiekunom Pani Renacie Walentowicz i Pani Danucie Bugajskiej za wspaniałe przeżycia.
Hania, Kornelia oraz Kinga