Wzruszająca lekcja historii- spotkanie z Sybirakiem
Panem Eugeniuszem Kinaszem
,,Ojczyzno nasza
Ziemio kochana
W trzydziestym dziewiątym
Cała krwią zalana.
Nie dość, że Polskę
Na wpół rozebrali.
Jeszcze Polaków na Sybir wysłali (….)”
Pieśń wygnańców z Ojczyzny
5 marca 2020 r w naszej szkole gościliśmy Niezwykłego Człowieka- Pana Eugeniusza Kinasza, który to opowiedział wzruszającą historię swojego życia-zesłanie na Syberię. Opowiadał, że w nocy zastukali do drzwi jego domu radzieccy żołnierze, dali im kilka minut na ubranie się, zabranie jedynie podręcznego bagażu, mieli bowiem za 3 dni wrócić do domu. Nikt z domowników nie spodziewał się, jaki los ich spotka. Wywieźli ich daleko na wschód. Jego starsi bracia oraz rodzice pracowali przy wyrębie drzewa. Mały Gienek mając 3 lata został oszczędzony – nie pracował. Dwukrotnie przeszedł malarię. Był tak chory, że zamknięto go w pomieszczeniu dla zmarłych. Uratował się, jedząc węgiel drzewny. Później rodzina przeniosła się „nielegalnie” do Kazachstanu, a ojciec Pana Eugeniusza trafił do armii gen. Władysława Andersa. Mały Gienio był poganiaczem bydła. W 1945 r. zaczął uczęszczać do szkoły. W zimie często chodzili po śniegu boso, ponieważ nie mieli butów. Cała rodzina Pana Eugeniusza miała silną wolę przeżycia i ogromną determinację, żeby powrócić do kraju. Te skryte marzenia spełniły się po wojnie.
Uczniowie klasy szóstej, siódmej i ósmej z przejęciem wysłuchali tej historii. Dziękujemy Panu Eugeniuszowi Kinaszowi, że zechciał wrócić pamięcią do tamtych lat i jakże bolesnych przeżyć.
Historia ta, pełna bólu, cierpienia niesie przesłanie, że takie wartości jak : wiara, honor, ojczyzna, nadzieja, rodzina pozwalają przetrwać najtrudniejsze chwile. Pamięć zaś o przeszłości może uchronić kolejne pokolenia.
Dziękujemy za wzruszającą, żywą lekcję historii „o nieludzkiej ziemi”.